Mobil Hızlı Ara: 0532 440 30 40

Mantolama Kararı Nasıl Alınır?

Mantolama kararı almak, tüm faydalarını düşündüğümüzde oldukça kolaydır. Oldukça somut, net bir şekilde matematiksel olarak rahatlıkla hesaplanabilen getiriler sağlar. Bulunduğunuz bölge her neresi olursa olsun özellikle Türkiye gibi dört mevsimi yaşayan bölgelerde kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Çünkü ısıtma ve soğutma için mutlak surette enerji harcamak gerekmektedir. Bu nedenle hem kendi bütçemizi, hem ülkemizin kaynaklarını hem de çevreyi düşündüğümüzde mantolama kararı almak kaçınılmazdır. Mantolamanın standartlara uygun şekilde yapılması durumunda 60%’lara kadar yalıtım sağlaması nedeniyle maddi açıdan ciddi tasarruf sağlamamıza olanak vermektedir. 

Evimizin müstakil ve kendimize ait olması durumunda bu kararı olmak oldukça kolay olacaktır. Apartmanda ikamet ediyorsak da rakamsal olarak faydalarını yönetime izah ettiğimizde mantolama kararı alınmasını sağlamak oldukça kolay olacaktır.

Çok basit bir hesapla kışın doğalgaza ayda 200 TL harcadığımızı düşünelim. Ortalama olarak mantolamanın 40% ısı yalıtımı ve dolayısıyla enerji tasarrufu sağladığını düşünecek olursak masrafımız basit bir hesapla 200 x 40% = 80 TL/Ay tasarruf etmiş oluruz. Aynı şekilde yazın klima gibi soğutma sistemleri kullanmamız nedeniyle harcadığımız elektrik sarfiyatı da oldukça düşecektir. Bunlar dışında kömür gibi ısıtma sistemlerinde yalnızca enerjiden ve akabinde paradan tasarruf sağlamakla kalmayıp aynı zamanda kömürle ısıtmanın gerektirdiği efordan da ciddi biçimde kurtulmamızı sağlamaktadır.

Tüm bunlar göz önüne alınacak olursa orta ve uzun vadede hem bütçemize hem ülkemize hem de doğaya katkılarını düşündüğümüzde mantolama kararı almak oldukça rasyoneldir.

 

Copyright © 2015 EKC Yapı

Aydıntepe Mah. Teknik Yapı Evora Sitesi B5/10 Tuzla / İstanbul