Mobil Hızlı Ara: 0532 440 30 40

Dış Cephe Kaplama

Dış cephe kaplama, ısı yalıtımı konusunda en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Son dönemde oldukça şık tasarımlı, kaliteli ürünler üretilmektedir. Her ne kadar dış cephe kaplama konusunda en çok tercih edilen yöntemlerin başında mantolama gelse de diğer yöntemler de sıklıkla tercih edilmektedir. Bir çok malzeme bulunmakla beraber müşteriler genellikle estetik görüntüsünden ötürü şu malzeme ve yöntemleri tercih etmektedirler:

  • Dış Cephe Mantolama: Mantolama sayfamızda detaylı olarak açıkladığımız mantolama, en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Şık görüntüsü, uygulama kolaylığı ve dayanıklılığı nedeniyle oldukça sevilen bir yöntemdir ve müşterilerden gelen geri dönüşler oldukça olumludur. Binaların dış cephelerini uygun malzemeler kullanarak boşluk kalmayacak şekilde uygun malzemeler ile kaplama suretiyle uygulanmaktadır. Bu şekilde bina içi ve dışını birbirinden izole ederek ısı transferini keser.
  • Ahşap Dış Cephe Kaplama Sistemleri: Özellikle göz alıcı görüntüsünden ötürü tercih edilen ürünlerden biridir. Yapısında bulunan hava kanalları sayesinde hava alışverişi yapabilen bir malzemedir. En hafif ısı yalıtım malzemelerinden biridir. Bununla birlikte oldukça dayanıklıdır. Daha çok villa tipi az katlı binalarda tercih edilmektedir.
  • Prekast Dış Cephe Kaplama Sistemleri: GFRC, diğer adıyla Glass Fiber Reinforced Concrete olarak bilinen prekast dış cephe kaplama malzemeleri 1970 yılından beri dünyada kullanılmakta ve kabul görmektedir. Ülkemizde de örneklerine rastlanan GFRC, silisli kum ve beyaz çimento ile diğer destekleyici malzemelerin uygun oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen bir malzemedir. Oldukça dayanıklı olan GFRC beton bazlı bir üründür. Yalnızca ısı yalıtımı değil, neme, suya ve sese karşı da yalıtım sağlamaktadır.
  • Alüminyum Kompozit Panel Dış Cephe Kaplama Sistemleri: İki alüminyum plaka arasında çevreye zararsız bir malzeme (toksik olmayan) olan polietilen eklenmesi ile hazırlanan bir sistemdir. Dış yüzeyine çeşitli görsel çalışmalar yapılabilen (renk, desen, doku vb.) Alüminyum Kompozit Panel, en sağlam ürünlerden biri, hatta kırılmaya karşı en dayanıklı olanıdır. Oldukça uzun ömürlü ve hafiftir. Birçok renk ve desen çeşidi bulunmakla birlikte yalnızca dış değil yapıların iç kısımlarında da tercih edilebilmektedir.
  • Yalı Baskı Dış Cephe Kaplamaları: EPS (Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük) ısı yalıtım plakaları üzerine akrilik bazlı elyaf dokulu sıva kaplanması şeklinde üretilmektedir. Isı ve suya karşı iyi bir yalıtkandır. Düzgün ve standartlara uygun bir şekilde uygulandığında 40% ile 60% arasında değişen bir yalıtım sağlar. Ahşap benzeri gir görünüme sahiptir, bu özelliği ile görsel açıdan ahşap cephe kaplamanın güçlü bir alternatifi konumundadır. Üzerine istenen renk ve desende boya uygulaması yapılabilir.
  • Doğal Taş Dış Cephe Kaplama Yöntemleri: Daha çok görsel özellikleri nedeniyle tercih edilen Doğal Taş, oldukça dayanıklı bir üründür. Doğal taş cephe kaplama, özellikle alt katlarda binanın toprak ile temasını kesmek için kullanılmaktadır. Bunun dışında villa tipi yapılarda da sıklıkla tercih edilmektedir. Binalarda darbe ve aşınmalara karşı mükemmel bir koruma sağlar. Birçok renk ve deseni bulunmaktadır.
  • Siding Dış Cephe Kaplamaları: Polistren üzerine yalı (siding) baskısı yoluyla imal edilen bir cephe kaplaması türüdür. Ülkemizde de bir ara Amerikan Siding adıyla piyasada ismini duyurmuştur. Uzun yıllar herhangi bir deformasyona uğramadan bütünlüğünü korur, bu özelliği ile yine sıkça tercih edilen dış cephe kaplama sistemlerinden biri olmuştur. Bakım ve onarım maliyeti neredeyse sıfırdır. Estetik açıdan oldukça iyidir. Yapıların yaşına bakılmaksızın, uygulandığında çağdaş bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Kullanılan malzeme itibariyle hava geçirgenliği bulunur, dolayısıyla yapının hava almasını sağlar. Kar, yağmur, güneş ışınları, rüzgar gibi her türlü koşulda dayanıklılığını kaybetmez. Birçok renk ve desen seçeneği bulunmaktadır.

Copyright © 2015 EKC Yapı

Aydıntepe Mah. Teknik Yapı Evora Sitesi B5/10 Tuzla / İstanbul